bitcoin

Rast kriptografske imovine kao što je Bitcoin je loš znak za globalni bankarski sustav, upozorio je Baselski odbor .

Forum za nadzor banaka izjavio je da je kriptografska imovina postala popularna unatoč visokom stupnju volatilnosti i rizika. Odbor je konstatirao da, iako su novi financijski instrumenti nezreli, još uvijek predstavljaju mnoge rizike za banke. To su prijetnje povezane s likvidnošću, kreditima, tržištem, operacijama (uključujući prijevare i internetske prijetnje), pranjem novca, financiranjem terorizma, kao i rizicima od pravne i reputacije. Odlomci iz biltena:

„Iako je tržište kripto-imovine i dalje relativno malo u odnosu na globalni financijski sustav, a banke trenutno imaju [minimalne] izravne izloženosti, Odbor smatra da nastavak rasta kripto-aktivnih platformi za trgovanje i novih [komercijalnih] proizvoda u vezi s kripto-imovinom ima potencijal povećati zabrinutost za financijsku stabilnost i povećati rizike s kojima se banke suočavaju. “

Destabiliziranje uspostavljenog bankarskog sustava
Obavijest Basilskog odbora došla je nakon rastućih špekulacija oko kripto burzama. Bitcoin aktivisti jamče tehnologiju digitalne valute kao mesiju protiv takozvanog korumpiranog bankarskog sustava . Oni vjeruju da bi decentralizirana tehnologija imovine raspodijelila bogatstvo ravnomjernije i otvorenije od obične banke koja bi mogla stvoriti novac samo tiskanjem.

Vjerovanje je navelo mnoge da se upuste u “financijsku revoluciju” s kriptom. Protest ima za cilj zamijeniti globalnu financijsku rezervu, američki dolar, imovinom čija je ponuda ograničena i metodološka. Ako se više ljudi priključi takvoj demonstraciji, tako da odlažu državni novac za matematički rođenu oskudnu imovinu, onda ona može konačno obezvrijediti uspostavljene financijske sustave.

No, unatoč njihovom stavu protiv utemeljenja, većina ljudi koji su u kripto burzama su špekulanti. Žele unovčiti maksimalnu dobit od kripto ulaganja. Bazelski odbor je zabrinut zbog sve veće interakcije nositelja kripta s uspostavljenim financijskim sustavom koji je omogućen. Prema njima, nedostatak propisa i prekomjerna volatilnost cijena na kripto tržištima imovine predstavljaju rizike za banke koje posluju s tim novim tržištima.

Liječenje Kripto izlaganja

Bazelski odbor je rekao da prati razvoj kripto imovine, uključujući njihovu izravnu i neizravnu izloženost prema bankama, kako bi pojasnio kako bi se zaštitili bankarski sustavi od njihovih visokih rizika.

“Odbor će u dogledno vrijeme razjasniti bonitetni tretman takvih izloženosti kako bi na odgovarajući način odražavao visok stupanj rizika kripto-imovine”, navodi se u glasilu. “Ona koordinira svoj rad s drugim tijelima za određivanje globalnih standarda i Odborom za financijsku stabilnost.”

U istom je pogledu Odbor preporučio bankama da provedu sveobuhvatnu analizu kripto-povezanih rizika. Također je rečeno da bi banke trebale koristiti jasan i snažan okvir za upravljanje rizicima koji bi ih mogao zaštititi od kripto izloženosti imovine i povezanih usluga.