Kroz projekt „Pokretni STEM“ kodni broj: UP.04.2.1.10.0133. 4.06.2022. godine posjetili smo sajam Maker Fair u Torino. Glavni fokus svih izvođača je išao u smjeru svrhe tehnologije u pomaganju pri svakodnevnim aktivnostima, recikliranje otpadnih materijala i iskorištavanje istih u daljnjoj upotrebi te sjedinjavanje čovjeka sa prirodom. S obzirom na našu radionicu “Drži biljku na životu”, naš je posebno zaintrigiralo izlaganje udruge “Sermik – Pace” koja nam je prezentirala način kako preko solarnog napajanja imaju razvijen sustav navodnjavanja pojedinih biljki. Također bilo je zanimljivo pratiti način kako je udruga prezentirala svoj produkt te smo zapravo dobili inspiraciju za poboljšanje metodologije izlaganja i u našem programu. Zanimljivo je bilo izlaganje i udruge “precious plastic” koji su razvili sustav da od otpadnih plastičnih boca i čepova mogu proizvoditi produkte kao sto su stolovi, stolice, promotivni materijal i sl. Također bilo je zanimljivo izlaganje udruge “BYB ” koja je kroz kickstarter program uspjela razviti telemetrijski sustava za bicikle.
Osim razne elektronike, mogli smo vidjeti i štand s raznim pomagalima za osobe s invaliditetom. Jako iznenađujuće i pohvalno da su se i takve stvari mogle vidjeti. Pomagala koja su bila izložena bila su za osobe s tjelesnim invaliditetom. Kao što znamo osobe s invaliditetom su ranjiva skupina ljudi, ali ne manje bitna tako možemo biti zahvalni što postoje pomagala da osobe s invaliditetom mogu normalno funkcionirati u svakodnevnom životu, i da ne ovise previše o tuđoj pomoći. Neka od pomagala mogli smo primijeti ti ležište za grickalicu za nokte, držač za češalj, držač za flašu. Možda se čini jedinstvenim pomagalima, ali takva pomagala većini osoba s invaliditetom puno znače i upotpunjuju svoje svakodnevne potrebe. Svaku osobu s invaliditetom čini radosnim kada ne mora puno ovisiti o tuđoj pomoći.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Sadržaj podstranice isključiva je odgovornost udruge Otvorene računalne radionice “Svi smo protiv”
i ne odražava nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske