Robotika je interdisciplinarna grana inženjerstva i znanosti koja uključuje strojarstvo , elektroniku , informatiku i druge. Robotika se bavi dizajnom, konstrukcijom, radom i uporabom robota , kao i računalnim sustavima za kontrolu, senzorne povratne informacije i obradu informacija .

Te se tehnologije koriste za razvoj strojeva koji mogu zamijeniti ljude i replicirati ljudske akcije. Roboti se mogu koristiti u mnogim situacijama i za mnoge svrhe, ali danas se mnogi koriste u opasnim okruženjima (uključujući otkrivanje i deaktiviranje bombi ), proizvodnim procesima ili tamo gdje ljudi ne mogu preživjeti (npr. U prostoru). Roboti mogu poprimiti bilo koji oblik, ali neki su napravljeni da izgledaju kao ljudi. Kaže se da to pomaže u prihvaćanju robota u određenim replikativnim ponašanjima koja obično obavljaju ljudi. Takvi roboti pokušavaju replicirati hodanje, podizanje, govor, spoznaju i u osnovi sve što čovjek može učiniti. Mnogi današnji roboti su nadahnuti prirodom, doprinoseći području biološki inspirirane robotike .