Usred opće političke podijeljenosti ovih dana, čini se da bi nas mnogo voljelo da umjesto toga roboti donesu teške odluke.

Usred opće političke podijeljenosti ovih dana, čini se da bi nas mnogo voljelo da umjesto toga roboti donesu teške odluke. Nova istraživanja tvrde da bi četvrtina Europljana radije vjerovala umjetnoj inteligenciji kako bi donijela političke odluke nego obični ljudi iz krvi i mesa. Iako, zabrinjavajuće, isto istraživanje ističe da je više od polovice (56%) ispitanika strahovalo da će roboti zamijeniti ljudske poslove. Ona dolazi iz španjolskog sveučilišta IE koje je upravljanje novim tehnologijama nazvalo klimatskim promjenama kao najveći izazov s kojim se EU trenutno suočava.

Diego Rubio, izvršni direktor sveučilišnog centra za upravljanje promjenama, rekao je: „Ovaj način razmišljanja, koji se vjerojatno odnosi na rastući nepovjerenje građana prema vladama i političarima, predstavlja značajno propitivanje europskog modela predstavničke demokracije, budući da izaziva izazove. sam pojam popularne suverenosti. Prema drugim podacima unutar istraživanja, Velika Britanija, Nizozemska i Njemačka podižu povjerenje u AI nad političarima u jednu trećinu. U izvješću se također navodi kako 70% ispitanika vjeruje da će bez odgovarajuće regulacije nove tehnologije u sljedećem desetljeću uzrokovati više štete nego koristi u društvu.

“Velika većina Europljana očekuje da njihove vlade odrede nove zakone i poreze kako bi ograničile automatizaciju i spriječile raseljavanje radnih mjesta, čak i ako to znači usporavanje gospodarskog napretka”, kazao je Rubio. Ovi rezultati su dosljedni u svim zemljama, dobnim skupinama, spolovima i, možda, iznenađujuće, ideologijama. Pa ipak, ovakve mjere trenutno su izvan političke debate. Također se tvrdi da dvije trećine (68%) smatra da će ljudi više vremena provoditi u druženju online nego osobno u godinama koje dolaze. Izvješće – European Tech Insights 2019 – promatralo je stav javnosti prema tehnologiji u osam zemalja: Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Španjolskoj, Portugalu, Nizozemskoj i Velikoj Britaniji. Podijelite ovaj članak putem facebookaPodijelite ovaj članak putem TwitteraPodijelite ovaj članak putem programa Messenger